sreda, 21. marec 2018

Marec 2018 (Depresija) - Bralčevo pismo

Depresija


Depresija. Beseda, ki za ene pove ogromno in za druge ostaja neznanka. Mogoče, če se bom danes potrudila opisati, kako izgleda notranjost tega črnega tunela z imenom depresija, se bo lažje pogovarjati o tej temi s prijatelji in bližnjimi. Pogovor o tej temi je ključnega pomena, da tistemu, ki je še vedno izgubljen v tej bolezni, pomagamo najti izhod. No, da začnem pripoved…
Soba, tvoja lastna, domača soba, postane tuja. Vsak klic na tvojem telefonu te spomni na zunanji svet, ki se premika naprej, medtem ko si ti ujet v zimi, ki ne mine. Nikoli. Kakšne ure minejo hitro, kakšne pa trajajo večnost. Nastopi trenutek, ko solz ni več. Enostavno ni, ker si otopel, postal si kamen z ledenim, bolečim srcem. Nekje v tebi ostaja tisti del, ki se zaveda odgovornosti in bolečine, ki jo prinašaš bližnjim, ampak…Pri ampak se ustavi, ker se ne moreš premakniti. Ne moreš biti srečen in »normalen«. Nisi len in nesposoben, ampak enostavno ta občutek utapljanja nikole ne izgine. Mogoče je težko razumeti to, ampak barve sveta izginejo. Vse je črno belo. Depresija ni romantična in lepa, ker te zveže, te ne spusti, ti vzame prijatelje in družino. Ne upaš si klicati na pomoč, ker te ne bo nobeden slišal, pa tudi sram te je, ker si »tak«. No, pa vprašajmo se kakšen »tak«? Še vedno si tista oseba, katera si bila prej, samo izgubljena si nekje not. V tem trenutku je zelo pomembno za bližnje biti potrpežljivi in razumevajoči, do nekoga z depresijo. »Ven« se hodi zelo počasi. Če oseba ne čuti podpore, se bo umaknila, kar zna biti zelo nevarno. Ko se premik začne, svet počasi pridobiva prejšnje lastnosti. Povrnejo se barve. Pomembno je stati zraven, ker je lahko to »preveč« za nekoga, ki je bil 1-2 leti v depresivnem stanju. Verjemite, da oseba hoče prideti ven, ker v tem črnem tunelu ni lepo, ampak jo je lahko hkrati zelo strah. Depresija »se boji« ljubezni in podpore, ne more dolgo obstajati, če oseba z depresijo vidi, da je vredno ostati »tu«. Da je v bistvu soba prijetna in topla. Da so klici na telefonu znak, da nekoga briga za nas. Da, ko uživamo v delu in hobijih, ure minejo zanimivo in ne samo hitro. Ne smemo zanemarjati tudi fizične aktivnosti pri okrevanju. Veliko gibanja, sveži zrak, sonce, to v nas predrami voljo do življenja. Meni je osebno zelo pomagalo se sprehajati po naravi, s psom. Narava je vsakič drugačna in nam to stimulira možgane. Mogoče je celo estetika narave tista, ki nam povrne sposobnost videnja lepote.
Bodite tam za prijatelje in bližnje, ki so se malo izgubili v depresiji, ne odnehajte, primite jih za roko in jih odpeljite »ven«.
Za konec bi rada povdarila, da je depresija resna bolezen in, če simptomi, kot so otopelost, žalost, nezanimanje za stvari, ki so bile pomembne, nespečnost/prekomerno spanje, spremembe v načinu prehranjevanja in drugo, trajajo več kot dva tedna, pojdite do zdravnika. Medikamentozni del zdravljenja ne sme biti spregledan v resnejših primerih. Imejte se radi, poiščite pomoč, depresija »se boji« pogovora.

- Anonimno

četrtek, 15. marec 2018

Marec 2018 (Stres) - Bralčevo pismo


Stres

Pomlad, čas, ko se narava prebuja; ptice žvrgolijo, cvetovi na drevesih poganjajo. Čas sprehodov, izletov in odkrivanj novih prelepih kotičkov narave. Ljudje na ulicah so srečni in veseli, vse okoli sebe imajo radi.

Svoje otroštvo sem preživela v naravi. 20 let sem živela okrožena z drevesi, naravo. Vsak dan sem hodila s prijatelji na sprehode, srečevala vedno iste, poznane obraze in se počutila varno. Čeprav sem si, nekje v sebi, kot večino mladih, želela mestnega življenja sem vedno vedela, da spadam na podeželje. Po vseh teh letih prelepega življenja pa sem si uresničila željo po študiju in tako podeželje zamenjala za skoraj 900km oddaljeno mesto.
Živim v centru mesta. Zame obstajata samo dva letna časa, ko je sneg in takrat, ko ga ni. Sedim in gledam skozi okno. Smreke v daljini so vedno zelene, na oknih drugih zgradb nikoli ne vidim nikogar. Čeprav dobro govorim jezik, ko se sprehajam po mestu, ne razumem skoraj nikogar. Gre za manjše, tradicionalno mesto, a vseeno bi ocenila, da je več kot 50% ljudi tujcev. 6 mesecev je odkar sem se preselila. Pol leta odkar nisem videla družine, prijateljev. Pol leta urejanja zadev na uradih, študiranja, iskanja službe in seveda finančne stiske. Pol leta problemov in posledično vsak dan večji stres. Vsak dan ista monotonost in občutek kot da že 6 mesecev ni sijalo sonce.
Edino kar me rešuje ob vseh teh zadevah je narava. Čisti zrak, zvok listja v vetru, ptic na vejah in vode v potoku. Čas ko se spomnim na družino in otroštvo. Ko pomislim, da bom imela po uspešno zaključenem študiju zopet možnost živeti na podeželju, vidim ,da vsi ti problemi niso zaman in da se bo vse izplačalo. Samo še narava mi daje to energijo, ki jo potrebujem, da verjamem vase in vidim boljšo prihodnjost.

Upam, da bo ta izkušnja pomagala kateremu, da bo, tako kot jaz, sebe zopet našel v naravi, saj dokazano zmanjšuje raven stresa in daje pozitivno energijo.
Vzemite si čas zase, četudi samo pol ure na dan. Pojdite v naravo in poglejte na lepšo stran našega planeta.

- Anonimno

sobota, 10. marec 2018

Marec 2018 (Insomnia v stiku z naravo)


Insomnia v stiku z naravo


     Ogromno raziskav je že bilo narejenih na področju nespečnosti in kateri so vzroki zanjo. V današnji družni, ko se pojavlja vedno večji stres in pritisk, ni nič čudnega, da se pojavlja tudi vedno večja nespečnost. Vse manj si vzamemo časa zase in ta preobremenjenost in skrb na začetku še nista toliko opazna. Čez čas pa ta dva dejavnika vplivata na nas tako, da se pojavi kronična utrujenosti, nespečnost in psihosomatična obolenja. Primer stopnjevanja stresa je, da se najprej pojavi stres zaradi službe, ki ga ne moremo umiriti, nas stalno moti ter se počutimo napeti. Posledica tega stresa so lahko glavoboli zaradi stalne napetosti, ki je že začetna stopnja anksioznosti. Med to napetostjo telo sprošča hormona, kot sta kortizon in adrenalin, ki držita telo napeto, v stanju pripravljenosti in se tako nikoli ne spočije. Po tem stanju se lahko začnemo pretirano obremenjevati s stvarmi, ali si uničimo biološki ritem spanja s poznimi delovnimi urami. Težava pri nespečnosti je, da oseba ki parkrat ne spi in samo leži par ur v postelji, razvije strah pred spanjem. Posledično jo ta strah še bolj ovira pred spanjem in ji onemogoča umiritev. Tako je lahko vedno slabše in se vse začne pri preprostem stresu in konča v kronični nespečnosti, težavah srca, utrujenosti, nekoncentriranosti, paničnih napadih, depresiji in še bi lahko našteval.
     Rešitev za stres in nespečnost je najbolje, če si vzamemo čas zase in se vrnemo za nekaj časa v naravo. Glavna pomoč pri stresu je skrb zase in zavestna sprostitev. Pri nespečnosti najbolje pomaga tedenski izlet v naravo, brez kakršne koli elektronike in s popolnim stikom z naravo. Tako si lahko poleti vzamemo dopust ter si odpočijemo pri kampiranju brez vseh svetil in mobitelov, ter se sprostimo. Mobiteli so pomemben dejavnik pri nespečnosti, kajti povzročajo umetno svetlobo in stalno procesiranje podatkov v možganih. Priporočljivo je, da vsaj 2 uri pred spanjem ne uporabljamo mobilnega telefona in med tem časom beremo ali se pogovarjamo, kar pomirja možgane. Človeški bioritem je navajen na sončni zahod in vzhod, ta dva pojava uravnavata stanje hormona melatonina, ki povzroča spanje. Zato če zvečer uporabljamo veliko umetnih luči bo proizvajanje melatonina zmoteno ali omejeno ter bomo posledično slabše zaspali. Sproti čez leto, ko pa nimamo toliko časa za kampiranje in sproščanje, pa pomaga preprosto si določiti čas, ko bom naredil nekaj za moje zdravje in bo ta čas posvečen samo meni. Tako gremo lahko na sprehode, popoldanske izlete v gozdove, telovaditi, meditirati, .....
    Poskusite si vzeti čas zase. Lahko načrtujete, da si na začetku vzamete vsaj 1 uro na dan zase in se poskusite sprostiti. Par dobrih načinov kako preživeti to uro so meditacija čuječnosti ali sprehodi.


///////////////////////// english version//////////////////////////////////////


Insomnia in contact with nature


    A lot of research has already been done in the field of insomnia and what the reasons are. In today's social life, when there is an increasing stress and pressure, it is no wonder that an increasing insomnia also occurs. We are taking less time for ourselves and at the begining it goes unnoticeable. Over time, these two factors affect us in such a way that chronic fatigue, insomnia and psychosomatic disorders occur. An example of an escalation of stress is that first, stress causes a state that can not be calmed down, constantly disturbs us and feeling tense. The result of this stress may be headaches due to constant tension, which is already the initial stage of anxiety. During this stress, the body releases hormones, such as cortisone and adrenaline, which keep the body taut, in standby, and thus it never rests. In this state, we can start to be overly burdened with things, or destroy the biological rhythm of sleep with late working hours. The problem with insomnia is that a person who does not sleep sometimes and only lies a couple of hours in bed, develops fear of sleep. As a consequence, this fear further hinders her from sleeping and prevents her from calming. It can become worse and it all starts with simple stress and ends in chronic insomnia, heart problems, fatigue, unconcentration, panic attacks, depression, and I could still list it.
     The solution to stress and insomnia is taking the time for ourselves and return to nature. The main help in stress is thinking about yourself and relaxation of oneself. In case of insomnia, the best way to help it it a weekly trip to nature without any kind of electronics. So in the summer we can go on vacitions and relax in the nature to help our natural biorithm. Cell phones are an important factor in insomnia because they cause artificial light and continuous processing of data in the brain. It is recommended that we do not use a mobile phone for at least 2 hours before going to sleep, and during this time it is better that we read or talk, which calms the brain. Human biorhythm is accustomed to sun rise and sun set, these two phenomena arecontrolling the condition of melatonin hormone that causes sleep. Therefore, if you use a lot of artificial lights in the evening, the production of melatonin will be limited, and consequently you are less likely to fall asleep. Camping is helpful but we don`t always have time for it so, it helps to simply determine the time when I will do something for my health and this time will be dedicated only to me. We can go on walks, afternoon trips to the woods, exercise, meditating, .....
     
Try to take your the time. You can plan to take at least 1 hour a day for yourself and try to relax. A couple of good ways to survive this hour are mindfullness meditation or walks.


- Denis Ališič

December 2018 (Bivakiranje med prvo nočjo)

Bivakiranje med prvo nočjo Odhod na prvo prenočitev je lahko čustveno naporen in zahteva kar nekaj priprav, da je izpeljan pravilno...